Levendula (Lavandula angustifolia)
Macskamenta (Nepeta Fassenii) és Zsálya (Salvia officinalis)
Tűzeső (Heuchera)
Kék szarkaláb (Delphinium)
A rózsa társnövényei
A rózsák mellé, kísérőnek olyan növényeket válasszunk, amik korábban virágoznak náluk, megbontják az egyöntetűségüket és kiemelik szépségüket. Jól használhatók erre például a talajtakaró növények is, amelyek élettel töltenek meg csupasz területeket is.A kisérő növények mérete legyen összhangban a rózsákéval, ne nyomják el őket, ne gátolják a növekedésüket, viráguk színe pedig ne hasonlítson a rózsákéhoz. Szemet gyönyörködtetőek a kontrasztok.
A virágágyás mellé állított festett paddal, székkel még fokozhatjuk az élményt.
Fontos, hogy a rózsák előtt és mögött is növény legyen, a beton- vagy kőfal ugyanis gyorsan felmelegszik, illetve kihűl, a hirtelen hőmérséklet – ingadozás pedig kedvez a betegségeknek. Jól bevált a rózsa – gyep társítás, ráadásul a fűfelület megfelelő mikroklímát is teremt a rózsáknak.
A rózsák háttereként a sövénycserjék közül a mezei juhart, a gyertyánt, a bükköt, a galagonyát és a fagyalt ajánljuk. Mindegyikük nyírható, a gyertyán és a bükk télen is megtartja leszáradt lombját, ezzel érdekes színfoltot képez a kertben. A virágos cserjék közül a kék virágúak kiegészítik a rózsák színválasztékát. Ilyenek például a kékszakáll (Caryopteris clandonesis ’Kew Blue’), a táskavirág (Ceanothus), a kék sudárzsálya (Perowskia ’Blue Spire’, valamint a hortenziák, a nyári orgonák és a hibiszkuszok kék fajtái (pl. ’Blue Bird’). A rózsaágyat keretezhetjük ezüstös borbolyával (Berberis candidula ’Yitte’), buxussal, magyallal, tiszafával vagy mirtuszlonccal (Lonicera Nitida ’Maigrün’).
A rózsák társnövényei között fontos szerepet játszanak a lomblevelű örökzöld cserjék, amik télen is üde színfoltot alkotnak és a termésük is díszíthet. A tűztövist, az örökzöld borbolya féléket és a mahóniákat ajánljuk.
Az évelők közül szépen mutatnak a rózsák alatt a harangvirágok, az erikkák, a kakukkfű, a veronika, a zsálya, a cipruska (Santolina), amik ezüstös színükkel emelik ki a rózsák szépségét. A magas évelők közül a szarkalábak a rózsakert fő látványosságai. Június – júliusban nyílnak, de másodvirágzásra is számíthatunk, ha visszavágjuk az elnyílt virágok szárait. A kék minden árnyalatában kaphatók.
A nyár végére, vagy kora őszre hasonló díszítőértékkel bír a sisakvirág (Aconitum), és liláskék virágjával egész nyáron jól mutat a folyamatosan virágzó macskamenta (Nepeta).
Az árvácska – ibolya (Viola cornuta) májustól szeptemberig nyílik, virágai hasonlítanak az árvácskáéhoz. A kék színű fajták igen jól mutatnak sárga rózsák mellett. A sárga virágú ibolyákat inkább rózsaszín, vagy vörös rózsák mellé ültessük.
Az egynyári növények közül a verbénát, a rózsameténget (Vinca), a pillangóvirágot (Cosmos) és a borzaskatát (Nigella) ajánljuk rózsakísérőnek.
Természetesen sem az egynyári, sem az évelő virágok nem kerülhetnek túlságosan közel a rózsához. Ennek oka egyrészt a tápanyagelvonás, másrészt a rózsákkal keveredő egynyári virágok levéltömege miatt a rózsa lombjáról lassabban szárad nedvesség, az pedig kedvez a gombás fertőzéseknek.
Kúszórózsák társnövénye lehet a klemátisz kék és fehér virágú változata. Virágzását és növekedését elősegíti a mellé ültetett kúszórózsa árnyéka.
Kora tavasszal tulipánok közbeültetésével tehetjük a rózsakertet még gazdagabbá.
A rózsaágyásokat alacsony sövénnyel, például buxussal, törpe lonccal (Lonicera pilleata) vagy kis kőszegéllyel keretezhetjük.